niedziela, 25 listopada 2012

Mats Gustafsson / Jason Adasiewicz duo & Piotr Mełech / Patryk Lichota duo, 01.12.2012, Mały Dom Kultury, Dragon

Mats Gustafsson, photo by Krzysztof Penarski

Nowy Wiek Awangardy ma zaszczyt przedstawić dwa niezwykłe duety - najpierw duet polski - Piotr Mełech i Patryk Lichota zapowiadający nowe wydawnictwo, mające pojawić się wkrótce nakładem Multikulti Project; oraz duet międzynarodowy - Jason Adasiewicz / Mats Gustafsson.
Piotr i Patryk współpracują ze sobą od długiego czasu, jednak dopiero w ubiegłym roku dojrzeli do decyzji o zarejestrowaniu materiału na debiutancki album. Muzyka ich łączy dwa odmienne stylistycznie nurty - osadzone (jednak) we free jazzowej tradycji brzmienie instrumentu Piotra Mełecha oraz zgrzytliwe preparacje współczesnej muzyki elektronicznej Patryka Lichoty. To co jest jednak wyjątkowe i cenne w tym nagraniu to absolutne scalenie tych dwóch idiomów w jedną spójną całość. Na naszych oczach poswstaje wyjątkowa muzyka, trudna do szufladkowania, ale z łatwością rozpoznalna jako brzmienie tego duetu improwizatorów.
Brzmienie drugiego duetu może co najwyżej przeczuwać. Gustafsson i Adasiewicz grają ze sobą już od jakiegoś czasu (Jason Adasiewicz dołączył bowiem do Swedish Azz), ale bardzo rzadko występują w duecie i mają w dorobku oficjalnego nagrania. Jednak wywodzący się z chigowskiej sceny jazzowej Adasiewicz (ale mający w dorobku koncerty i nagrania z Peterem Brotzmannem) na pewno będzie mocno osadzał muzykę w tamtejszej tradycjji, odwołując się do brzmień z lat pięćdziesiątych i sześćdziesiątych. Gustafsson także często czerpie z pierwszego okresu free, zwłaszcza z dorobku Alberta Aylera, ale dowolnie poszezra ją o elementy rocka, noise'u czy hardcore'u, tworząc niezwykłą, energetyczną, drżącą napięciem do granic możliwości muzykę, podszytą jednak często gdzieś w głębi nieoczywistym liryzmem. Zapowiada się wyjątkowe wydarzenie, a Mały Dom Kultury zadrży w posadach!!!
Piotr Mełech / Patryk Lichota duo
Piotr Mełech
: clarinet, bass clarinet
Patryk Lichota: electronics, turntables
&
Mats Gustafsson / Jason Adasiewicz duo
Mats Gustafsson: saxophones, fluteophone
Jason Adasiewicz: vibraphone
sobota, 01.12.2012,
Mały Dom Kultury, Dragon,
ul. Zamkowa 3, Poznań,
start: 19.30
UWAGA!
 - tym razem prosimy bardzo o punktualne przybycie

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz