niedziela, 3 lutego 2013

Ballister [Paal Nilssen-Love / Fred Lonberg-Holm / Dave Rempis] - Dragon, Mały Dom Kultury, 22.02.2013

Ballister [Paal Nilssen-Love / Fred Lonberg-Holm / Dave Rempis], photo by Lasse Marhaug
Dave Rempis, Fred Lonberg-Holm oraz Paal Nilssen-Love powołali Ballister przed kilku laty. Mają - jako trio - w dorobku dwa albumy: wydany własnym sumptem "Ballister" oraz ubiegłoroczny "Machanisms", który ukazał się nakładem utytułowanego Clean Feedu.  Sami opisują swój zespół jako "free-wheeling trio", nie precyzując jednak, co miałoby to oznaczać. Może to być więc zwrócenie szczególnej uwagi na sam akt kreacji, osadzony owszem w jazzowej tradycji, ale równocześnie uwolniony od czysto stylistycznych ograniczeń.
Samo brzmienie zespołu jest potężne - motorem tego zespołu jest, a jakże, norweski perkusista, który pewnie zapędził by w kozi róg większość rockowych perkusistów, nadaje muzyce groove i moc, nasyca ją głęboką energią; Dave Rempis gra nieco inaczej niż w czasach Vandermark 5 - mniej u niego odwołań wprost do bebopu i hardbopu (chociaż w potoczystej zmienności jego frazy wciąż pobrzmiewa miłość do muzyki Charlie Parkera), więcej za to zgrzytów i harkotów rodem raczej z free improv-u. Jego gra jest jednak najbliższa jazzowej tradycji i wprowadza coś na kształt melodii. Lonberg-Holm ma nieco inne zadania - nie daje się o tu poznać od lirycznej strony, raczej odpowiada za drapieżną, chrapliwą stronę muzyki odwołując się do noise'u i sięgając po elektroniczne preparacje. Rzadko jednak buduje z nich dźwiękową ścianę - najczęściej jego frazy są pełne zawieszeń, porwane i zmienne. Poszczególne utwory nie mają z góry ustalonej formy - mamy tu doczynienia z zupełnie nieskrępowaną improwizacją. Możemy mieć zatem serię krótkich, zwartych form lub też set wypełni się jednym, długim pełnym solowych i duetów popisów, otwartych na najróżniejsze stylistyczne wpływy.
Nie przeszkadza to jednak cieszyć się muzyką zespołu - znakomite porozumienie wewnątrz tria nie jest jednak przypadkiem. Wszyscy ci muzycy spotykali się razem w rozmaitych, często tworzonych ad hoc konstelacjach, ale i pracowali systematycznie razem współtworząc Territory Band Kena Vandermarka. I te wspólne doświadczenia świetnie słychać, chociaż muzyka nie staje się przez to ani trochę bardziej przewidywalna. Na szczęście - dzięki temu artyści zaskakują siebie i swoją publiczność wciąż na nowo.

Ballister:
Dave Rempis: saxophones
Fred Lonberg-Holm: cello, electronics
Paal Nilssen-Love: drums, percussion

Mały Dom Kultury, Klub Dragon
piątek, 22.02.2013
start: godz. 20.00
 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz