sobota, 21 kwietnia 2012

Zooplan [Michał Górczyński / Tik Tak], Mały Dom Kultury, Dragon, 25.04.2012, start: 19.00

projekt - Patryk Matela
Zooplan to zespół działający od 2007 roku. Powstał z potrzeby interpretowania dźwięków otoczenia przy pomocy klarnetu i beatboxu. Projekty zespołu ukierunkowane są na różnorodne zestawianie kierunków muzycznych i grup dźwięków, począwszy od zwierząt, poprzez ciężarówki, a kończąc na graniu w kuchni czy w łazience. Dotychczas realizowane projekty to inspiracje postaciami zwierząt przedstawione na festiwalu Turning Sounds w 2008 roku oraz inspiracje dźwiękami ciężarówek przedstawione wraz z twórcą muzyki elektronicznej Constantinem Poppem w 2009 podczas cyklu "Contem ucha" w Filharmonii Łódzkiej. W Poznaniu prezentowany był już w ramach festiwalu Malta.

Zooplan to projekt stworzony przez dwóch arcyciekawych muzyków polskich scen. Michała Górczyńskiego przedstawiać miłośnikom jazzu i muzyki improwizowanej chyba bliżej nie trzeba. Ten wybitny klarnecista i improwizator, członek sekstetu Marcina Maseckiego i prowadzonej przez niego Warszawskiej Orkiestry Rozrywkowej, członek Cukunftu Raphaela Rogińskiego wykonującego muzykę żydowską, jak również współzałożyciel kwartetu klarnetowego Mikołaja Trzaski Ircha dał się poznać także jako artysta trudny do zaszufladkowania i niebojący się eksperymentów stylistycznych. Jest aktywny twórca współczesnej awangardy we wszystkich jej chyba odmianach - od muzyki elektroakustycznej, przez współczesną muzykę komponowaną po free improv i spektakle teatralne, do których wykonuje muzykę na żywo, w wolnych chwilach współtworzy audycje edukacyjne dla najmłodszych fascynując zabawą dźwiękiem kolejne pokolenia.

Michał Górczyński
Drugi członek zespołu ukrywa się pod pseudonimem Tik Tak, ale naprawdę nazywa się Patryk Matela. Sztuką human beatbox zainteresował się, nie znając jeszcze jej nazwy; działania w tej dziedzinie rozpoczął w 2002 roku. Prowadzi warsztaty beatboxu, kilkukrotnie był jurorem zawodów beatboxowych. Beatboxer w hip-hopowych projektach teatralnych: 12 Ławek Jarosława Stańka oraz białostockim Morosophus oraz w filmie Jeszcze nie wieczór Jacka Bławuta. Regularnie grał z awangardowym Bauaganem Mistrzów. We wrześniu 2008 wykonał podczas „Warszawskiej Jesieni” utwory polskich i zagranicznych kompozytorów z kwartetem „Kwartludium”. Obecnie pracuje nad projektem Zooplan z klarnecistą Michałem Górczyńskim, prowadzi też cykliczne warsztaty beatboxowe w Warszawie. Improwizuje w wielu gatunkach muzycznych, od hip-hopu, drum’n’bass i reggae do jazzu oraz muzyki współczesnej.


Tik Tak czyli Patryk Matela

Zooplan wymyka się stylistycznym szufladkom - raz jest to free improv, kiedy indziej muzyka współczesna, za chwilę folk, a wszystko cały czas pozostaje równocześnie w obrębie jazzu i szeroko pojętego hip hopu. To także projekt trudny do zdefiniowania, jeżeli chodzi o formułę - nie jest to koncert, nie jest słuchowisko - w opartej na bardzo luźnych skojarzeniach formie artyści zapraszają bowiem do współtworzenia go także publiczność, która może mieć wpływ na to, jaka muzyka powstaje w efekcie. Fascynujące przedstawienie improwizatorskie, którego każda kolejna odsłona - mając jednak wspólny mianownik - może być czymś zupełnie innym i fascynującą przygodą zaskakującą każdy kolejnym dźwiękiem.Michał Górczyński: clarinet, bass clarinet
Tik Tak: human beatboxZooplan [Michał Górczyński / Tik Tak]
Mały Dom Kultury, Dragon
25.04.2012, start: 19.00
Zooplan

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz