środa, 20 lipca 2011

Mikołaj Trzaska solo czyli Nowy Wiek Awangardy na Tzadik Poznań Festival - 22.07.2011, Dragon, Mały Dom Kultury

logo Tzadik Poznań Festval, edycja piąta

W tym roku po raz pierwszy cykl Nowy Wiek Awangardy gości także w ramach Tzadik Poznań Festival wraz z solowym projektem Mikołaja Trzaski - jednego z najlepszych polskich muzyków free jazzu.

"Chciałbym podjąć zerwaną w czasie wojny nić muzyki żydowskiej. Usłyszeć jak brzmi ona współcześnie. Przez moją muzykę chciałbym osiągnąć inną optykę widzenia pamięci - pamięć przede mną" - mówi o projekcie Trzaska. Muzyka żydowska od kilku lat stała stałym elementem jego w twórczości Tym razem usłyszymy go grającego solo, jego instrumentarium to klarnet basowy, taragot (rodzaj środkowo-europejskiego klarnetu) oraz saksofon altowy. Na repertuar koncertu złożą się jego ulubione utwory, pochodzące z różnych środkowoeuropejskich i bliskowschodnich kultur, które dzięki swojej otwartości oraz wspólnej historii z narodem żydowskim, zachowały tę muzykę w żywym i nienaruszonym kształcie. Słuchając pieśni armeńskich, tureckich, egipskich, muzyki transylwańskich cyganów, można usłyszeć żydowskie  nuty.  Usłyszymy chasydzkie niguny, bliskowschodnie pieśni z żydowskim rodowodem a także współczesne kompozycje saksofonisty. Trzaska nie byłby sobą, gdyby grane przez niego utwory nie były rozbudowane o żywiołowe improwizacje.

Ponad to od lat współpracuje z Raphaelem Rogińskim i Maciem Morettim, tworząc trio Shofar. który jest autorem szczególnego wydarzenia, projektu "Zikaron Lefanaj" (hebr. "Pamięć przede mną") wykonanym wspólnie z jego kwartetem IRCHA, w składzie, którego możemy usłyszeć znakomitych wirtuozów klarnetu: Pawła Szamburskiego, Michała Górczyńskiego i Wacława Zimpla.

22 lipca 2011, godz. 22:00
Nowy Wiek Awangardy na Tzadik Poznań Festival
Dragon, Mały Dom Kultury

Mikołaj Trzaska

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz