poniedziałek, 30 kwietnia 2012

Frode Gjerstad Trio [Frode Gjerstad / Jon Rune Strøm / Paal Nilssen-Love] - Mały Dom Kultury, Dragon, 05.05.2012, start: 20.00

Frode Gjerstad Trio, poster by Maciej Krych

Trio zadebiutowało koncertem na Blow Up festival w Norwegii w 2011 roku. Ten i późniejsze koncerty w Norwegii zaowocowały wydaniem płyty latem 2011. Formacja Frode Gjerstad Trio jest świeżym projektem, jednakże współpraca muzyczna Frode i Paala sięga roku 1992, kiedy to Frode założył Circulasione Totale Orchestra, łącząc kapelę rockową i granie Paala. Od tamtego czasu współpracowali ze sobą grając w duecie, trio, kwartetach, często goszcząc takie sławy jak Jeb Bishop, Bobby Bradford czy Peter Brötzmann.
Muzyka Trio ma swoje korzenie w tradycji free-jazzowej w sposób w jaki została ona zdefiniowana przez Colemana, Mingusa, Dolphy’ego i Coltrane’a. Jednakże inspiracją dla muzyków jest również europejska scena frez-jazzowa.


 Frode Gjerstad: altosax and clarinets
Jon Rune Strøm: acoustic bass
Paal Nilssen-Love: drums


05.05.2012, start: godz.20.00
Mały Dom Kultury, Dragon
Poznań, ul. Zamkowa 3


Jon Rune Strøm / Frode Gjerstad / Paal Nilssen-Love


Jon Rune Strøm

Jon Rune Strøm

Jon Rune Strøm - urodzony 29 stycznia 1985, zamieszkały w Oslo. Ukończył konserwatorium na Uniwersytecie NTNU w Trondheim w klasie jazzu. Zawitał na norweskiej scenie jako basista słynący z niepohamowanej energii i wytrzymałości. Jego styl wnosi świeżość w dotychczasowe rozumienie gry na tym instrumencie. Inspirując się takimi sławami jak William Parker, Johnny Dyani oraz Harry Miller, reprezentuje nowe pokolenie norweskiego basowego grania. Oprócz gry na kontrabasie gra również na saksofonie oraz na basie elektrycznym. Szerszej publiczności objawił się na koncertach w Trio z wielkimi już postaciami Skandynawskiego jazzu, Frode Gjerstad oraz z Paalem Nilssen-Love. W tym składzie nagrali dwie ostatnie płyty Tria.



Andre Roligheten / Jon Rune Strøm - Strømless Live part 3

sobota, 21 kwietnia 2012

Zooplan [Michał Górczyński / Tik Tak], Mały Dom Kultury, Dragon, 25.04.2012, start: 19.00

projekt - Patryk Matela
Zooplan to zespół działający od 2007 roku. Powstał z potrzeby interpretowania dźwięków otoczenia przy pomocy klarnetu i beatboxu. Projekty zespołu ukierunkowane są na różnorodne zestawianie kierunków muzycznych i grup dźwięków, począwszy od zwierząt, poprzez ciężarówki, a kończąc na graniu w kuchni czy w łazience. Dotychczas realizowane projekty to inspiracje postaciami zwierząt przedstawione na festiwalu Turning Sounds w 2008 roku oraz inspiracje dźwiękami ciężarówek przedstawione wraz z twórcą muzyki elektronicznej Constantinem Poppem w 2009 podczas cyklu "Contem ucha" w Filharmonii Łódzkiej. W Poznaniu prezentowany był już w ramach festiwalu Malta.

Zooplan to projekt stworzony przez dwóch arcyciekawych muzyków polskich scen. Michała Górczyńskiego przedstawiać miłośnikom jazzu i muzyki improwizowanej chyba bliżej nie trzeba. Ten wybitny klarnecista i improwizator, członek sekstetu Marcina Maseckiego i prowadzonej przez niego Warszawskiej Orkiestry Rozrywkowej, członek Cukunftu Raphaela Rogińskiego wykonującego muzykę żydowską, jak również współzałożyciel kwartetu klarnetowego Mikołaja Trzaski Ircha dał się poznać także jako artysta trudny do zaszufladkowania i niebojący się eksperymentów stylistycznych. Jest aktywny twórca współczesnej awangardy we wszystkich jej chyba odmianach - od muzyki elektroakustycznej, przez współczesną muzykę komponowaną po free improv i spektakle teatralne, do których wykonuje muzykę na żywo, w wolnych chwilach współtworzy audycje edukacyjne dla najmłodszych fascynując zabawą dźwiękiem kolejne pokolenia.

Michał Górczyński
Drugi członek zespołu ukrywa się pod pseudonimem Tik Tak, ale naprawdę nazywa się Patryk Matela. Sztuką human beatbox zainteresował się, nie znając jeszcze jej nazwy; działania w tej dziedzinie rozpoczął w 2002 roku. Prowadzi warsztaty beatboxu, kilkukrotnie był jurorem zawodów beatboxowych. Beatboxer w hip-hopowych projektach teatralnych: 12 Ławek Jarosława Stańka oraz białostockim Morosophus oraz w filmie Jeszcze nie wieczór Jacka Bławuta. Regularnie grał z awangardowym Bauaganem Mistrzów. We wrześniu 2008 wykonał podczas „Warszawskiej Jesieni” utwory polskich i zagranicznych kompozytorów z kwartetem „Kwartludium”. Obecnie pracuje nad projektem Zooplan z klarnecistą Michałem Górczyńskim, prowadzi też cykliczne warsztaty beatboxowe w Warszawie. Improwizuje w wielu gatunkach muzycznych, od hip-hopu, drum’n’bass i reggae do jazzu oraz muzyki współczesnej.


Tik Tak czyli Patryk Matela

Zooplan wymyka się stylistycznym szufladkom - raz jest to free improv, kiedy indziej muzyka współczesna, za chwilę folk, a wszystko cały czas pozostaje równocześnie w obrębie jazzu i szeroko pojętego hip hopu. To także projekt trudny do zdefiniowania, jeżeli chodzi o formułę - nie jest to koncert, nie jest słuchowisko - w opartej na bardzo luźnych skojarzeniach formie artyści zapraszają bowiem do współtworzenia go także publiczność, która może mieć wpływ na to, jaka muzyka powstaje w efekcie. Fascynujące przedstawienie improwizatorskie, którego każda kolejna odsłona - mając jednak wspólny mianownik - może być czymś zupełnie innym i fascynującą przygodą zaskakującą każdy kolejnym dźwiękiem.



Michał Górczyński: clarinet, bass clarinet
Tik Tak: human beatbox



Zooplan [Michał Górczyński / Tik Tak]
Mały Dom Kultury, Dragon
25.04.2012, start: 19.00




Zooplan

Michał Górczyński

Michał Górczyński
Michał Górczyński jest absolwentem warszawskiej Akademii Muzycznej. Od 1998 roku zajmuje się pisaniem muzyki na różne składy instrumentalne (np. na dwa fagoty i klarnet - "Zróżnicowanie"; na dwa klarnety, fagot, kontrabas i śpiew - "Malowanie") oraz utworów dla teatrów (zarówno dramatycznych, jak i lalkowych). Występował jako solista z takimi zespołami jak Kwartet Śląski, Orkiestra "Aukso" czy holenderski de Ereprijs. Uczestniczył w Międzynarodowych Kursach Muzyki Współczesnej w Darmstadt, gdzie prezentował swoje autorskie techniki wykonawcze na klarnecie basowym. Jest twórcą instalacji, tekstów teoretycznych na temat muzyki, audycji radiowych oraz filmów undergroundowych. Od 2002 roku współtworzy zespół Kwartludium specjalizujący się w wykonywaniu muzyki współczesnej.

Od 2008 roku pracuje nad poszerzaniem możliwości brzmieniowych klarnetu basowego inspirując się beatboxem i współpracuje z jednym z najlepszych polskich beatboxerów -  Patrykiem "Tik Takiem" Matelą.


Michał Górczyński - beatboxing clarinet

Patryk Matela [Tik Tak]


Patryk Matela czyli Tik Tak
Patryk Matela [Tik Tak] jest beatboxerem, grafikiem i anglistą. Organizuje oficjalne mistrzostwa Polski w human beatbox, warsztaty i imprezy beatboxowe. Występuje na nietypowych imprezach muzycznych, w teatrach, na festiwalach muzyki współczesnej, przecierając szlaki wokalistyki ekstremalnej. Porzucił główny nurt popularnego beatboxu i od kilku lat zajmuje się poszukiwaniem nowych form wyrazu, nie stroniąc od brudnych brzmień i nieregularnych form.

poniedziałek, 16 kwietnia 2012

The Rempis Percussion Quartet [Dave Rempis / Ingebrigt Håker Flaten / Tim Daisy / Frank Rosaly] - 19.04.2012, Dragon, Mały Dom Kultury

The Rempis Percussion Quartet

Projekt chicagowskich muzyków. Dwie perkusje, bez silenia się na indywidualne popisy, tworzą gęstą, zróżnicowaną strukturę rytmiczną, co w połączeniu z masywnością kontrabasu Håker Flatena daje świetny, pulsujący, momentami rozpędzony, momentami wyciszony, uspokojony trans. Rempis - jak zwykle sprawny technicznie i mocno osadzony w tradycji jazzowej lat '50 i '60 - momentami gra z werwą, agresywnie i wtedy muzyka mknie wartkim nurtem, ale są i takie momenty, w których muzyk wyraźnie ochładza napięcie, wtedy mamy do czynienia z próbą zbudowania subtelniejszej atmosfery oraz ze wzbogaceniem palety dźwiękowych barw.



19.04.2012, start: godz.20.00
Mały Dom Kultury, Dragon
Poznań, ul. Zamkowa 3



The Rempis Percussion Quartet: live at Hideout

czwartek, 12 kwietnia 2012

Michael Zerang / Wacław Zimpel DUO - 15.04.2012, Dragon, Mały Dom Kultury

Michael Zerang / Wacław Zimpel

Każde spotkanie duetu to pretekst do poszukiwań przestrzeni, gdzie muzyka uwalnia się od formy estetycznego doznania, a staje się bezpośrednim doświadczeniem, zarówno dla słuchaczy jak i samych wykonawców. Najważniejszym i podstawowym elementem w improwizacjach Zeranga i Zimpla jest rytuał, który tworzą,  wykorzystując rytmiczne schematy, zaczerpnięte z muzycznych tradycji bliskiego i dalekiego wschodu. 

 

Michael Zerang: drums, percussion
Wacław Zimpel: clarinet, bass clarinet, tarogato
 
15.04.2012, start: godz.12.00
Mały Dom Kultury, Dragon
Poznań, ul. Zamkowa 3

Warsztaty Improwizacji z Michaelem Zerangiem

Michael Zerang

Warsztaty będą się odbywać w godzinach od 12.00 do 19.00 z przerwą między 14.30 a 16.30.
Na godzinę 20.30 planowany jest koncert warsztatowiczów.
Na warsztaty zapraszamy wszystkich zainteresowanych improwizacją w muzyce, nie tylko dla profesjonalistów.

Udział w zajęciach to koszt 100 pln.

Zapisy przyjmujemy do 14 kwietnia pod adresem mdk@krzyk.pl
Ilość miejsc ograniczona.

16.04.2012, start: godz.12.00
Mały Dom Kultury, Dragon
Poznań, ul. Zamkowa 3


Michael Zerang solo

piątek, 6 kwietnia 2012

The Broken String Ensemble [Anna Zielińska / Witold Oleszak / Audrey Chen / Peter Jacquemyn] - 11.04.2012, Dragon, Mały Dom Kultury

The Broken String Ensemble

Międzynarodowy kwartet powstały z inicjatywy poznańskiego pianisty, improwizatora, ale i architekta Witolda Oleszaka, będący owocem jego współpracy z belgijskim kontrabasistą Peterem Jacquemyn’em (w ramach Nowego Wieku Awangardy w roku 2011) oraz wybitną poznańską skrzypaczką Anną Zielińską, specjalizującą się we współczesnej muzyce klasycznej i elektroakustycznej. Łączy on w sobie doświadczenia wszystkich członków zespołu i odwołuje się do dorobku zarówno europejskiej awangardy jazzowej jak i amerykańskiej, współczesnej kameralistyki ze szczególnym uwzględnieniem muzyki serialnej oraz minimalizmu, wzbogacony elementami performance'u (amerykańska wiolonczelistka Audrey Chen jest także znaną specjalistką w tej dziedzinie sztuki). Swoiste misterium dźwięku łamiące akademickie kanony i przekraczające utarte schematy.

Projekt ten realizowany będzie na specjalne zamówienie festiwalu Nowy Wiek Awangardy.


Anna Zielińska: skrzypce
Witold Oleszak: zepsute skrzypce
Audrey Chen: wiolonczela
Peter Jacquemyn: kontrabas

11.04.2012, start: godz.20.00
Mały Dom Kultury, Dragon
Poznań, ul. Zamkowa 3
 

Audrey Chen

Audrey Chen


Audrey Chen jest muzykiem amerykańskim chińskiego pochodzenia, urodzonym w 1976r. w rodzinie naukowców, lekarzy i inżynierów. Na przekór tradycjom rodzinnym, w wieku ośmiu lat zwróciła się w stronę gry na wiolonczeli, a w wieku jedenastu w stronę śpiewu. Po latach klasycznego kształcenia, w specjalnościach muzyka dawna i współczesna, porzuciła tą drogę by od roku 2003 skupić się na nowej interakcji z dźwiękiem w celu odkrycia bardziej indywidualnej i szczerej estetyki.
Obecnie, za pomocą wiolonczeli, głosu i analogowej elektroniki, jej twórczość zgłębia własną wersję narracji i nieliniowej fabuły. Większa składowa jej muzyki jest improwizowana, a jej podejście jest bardzo wewnętrzne i osobiste. Jej gra eksploruje połączenie i wielowarstwowość syntezatora domowej produkcji, preparowania, tradycyjnych i rozszerzonych technik, zarówno w przypadku głosu jak i wiolonczeli. Wypracowuje połączenie tych elementów w jeden osobisty ekstatyczny język. Ostatnio skupia się na projekcie solowym ale jest również zapraszana do różnej współpracy. Wśród muzyków z którymi grała trzeba wymienić takie nazwiska jak: Phil Minton, Tetuzi Akiyama, Toshimaru Nakamura, Ko Ishikawa, Tomomi Adachi, Matana Roberts, Elliott Sharp, Aki Onda, Phill Niblock, Frederic Blondy, Jerome Noetinger, C. Spencer Yeh, Nate Wooley, Mats Gustafsson, Mazen Kerbaj, Michael Zerang, Tatsuya Nakatani, Le Quan Ninh, Joe Mcphee, Susan Alcorn, Michele Doneda, Paolo Angeli, Gianni Gebbia, Dylan Nyoukis i wielu innych. Występowała w Europie, Rosji, Australi, Nowej Zelandii, Chinach, Japonii, Tajwanie, Brazylii, Kanadzie i USA. W 2011 roku została laureatką prestiżowej Mary Sawyers Baker Prize, która została utworzona w celu wspierania twórczości i życia artystów w Maryland. Czasem przenosi się z Baltimore do Berlina nadal wypełniając międzynarodowy terminarz koncertowy. W 2012 roku będzie kontynuować grę solo i w duetach z Philem Mintonem i "KAMAMA" z perkusistą Lucą Marini. Nowe projekty będą współpracą z pianistą Veryanem Westonem, gitarzystą i kompozytorem Jean-Yves Evrard, niemieckim artystą Johnem Bock oraz z powrzechnie uznanym Kronos Quartet.



Audrey Chen - concert from MÓZG - 24.11.2007


Anna Zielińska

Anna Zielińska

Skrzypaczka. Absolwentka Akademii Muzycznej w Poznaniu. Jako muzyk klasyczny grała w Bayerische Rundfunk Orchesterakademie pod dyrekcją Mścisława Rostropowicza, orkiestrze Festiwalu Wielkanocnego w Bayreuth, Jeunesses Musicales World Orchestra, RIAS (Deutsche Radio) Jugendorchester i Nationaal Jeugd Orkest. Od 2000 stale współpracuje z Dresdner Sinfoniker. Jako solistka wystąpiła na wielu festiwalach w Polsce i za granicą (m.in. Chile, Francja, Czechy, Meksyk, Ukraina, Grecja, Estonia, Włochy, Kuba, Brazylia, Argentyna, Izrael). Koncertowała także w innych krajach Europy oraz w Indonezji, Chinach i na Tajwanie. Jako solistka dokonała kilkunastu światowych prawykonań utworów solowych oraz wielu prezentacji utworów polskich za granicą, a także nagrań dla Polskiego Radia i stacji radiowych i telewizyjnych w Europie, Azji i obu Amerykach. Uczestniczyła też w nagraniach płytowych dla 6dB i Deutsche Grammophon. Gra także muzykę improwizowaną. Współpracowała z takimi artystami jak m.in. Ernst Bier, Marek Chołoniewski, Hamid Drake, Izabella Gustowska, Krzysztof Herdzin, Peter Ole Jorgensen, Cezary Konrad, Rafał Mazur, Peter Friis Nielsen, Zdzisław Piernik, Herb Robertson, Janusz Stolarski, Viktor Toth, Mikołaj Trzaska, Wu Wei. W roku 2001 była stypendystką niemieckiego zespołu musikFabrik i uczestniczyła w warsztatach improwizacji Earle Browna. Dwukrotnie uzyskała stypendium twórcze Ministra Kultury RP.