czwartek, 30 maja 2013

Volume TRIO [Mikołaj Trzaska / Peter Friis Nielsen / Peter Ole Jorgensen] - Dragon, 04.06.2013 20:00


Volume to dawka mocnego elektronicznego, strukturalnego free jazzu. Grupa zadebiutowało na festiwalu „Encounter“ w Kopenhadze, wiosną 2004 roku. Powstała z inicjatywy polskiego saksofonisty i klarnecisty basowego Mikołaja Trzaski. Debiutancki album “Eather”, wydany nakładem duńskiego wydawnictwa “Ninth World Music” okazał się sukcesem artystycznym roku 2007, otrzymując znakomite recenzje w kraju i zagranicą. Z czasem do tria dołączył Johannes Bauer - niemiecki puzonista. Ostatni album zespołu nagrany w kwartecie, pod tytułem "Tungt Vand", wydany w tym samym wydawnictwie, a zarejestrowany w Bydgoskim Klubie Mózg, jest obecnie promowany podczas koncertów. Sekcję kwartetu stanowi dwóch, znakomitych duńskich muzyków, zaliczających się do ścisłej czołówki muzyki improjazz w Europie: Peter Friis Nielsen – bas oraz Peter Ole Jorgensen – perkusja. W ciągu kilku lat swojej aktywnej działalności kwartet zagrał wiele tras koncertowych, współpracował z wieloma znanymi muzykami światowej sceny jazzowej: saksofonistą Peterem Brotzmannem, brytyjskim pianistą Pathem Thomasem, austriackim trębaczem Franzem Hautzingerem.

Podczas koncertów zespół zaprezentuje program, w którym podstawę do improwizacji tworzą kompozycje wszystkich muzyków. Trio Trzaska/Friis/Jorgensen jest bardzo interesującym zjawiskiem muzycznym, prezentującym europejskiej publiczności zderzenie kilku kultur we współczesnej muzyce improwizowanej.


VOLUME TRIO
Mikołaj Trzaska saxophones, clarinets


27.05.2013, start: godz.20.00
Dragon, Poznań, ul. Zamkowa 3
 

BILETY: 25/30  zł
do nabycia w sklepie Fripp oraz Klubie Dragon 


The Wild Mans Band [Peter Friis Nielsen / Peter Ole Jorgensen] feat. Peter Brötzmann & Mikołaj Trzaska (Live in Copenhagen, February 9th, 2013)

wtorek, 14 maja 2013

WOVOKA [Mewa Chabiera / Raphael Rogiński / Paweł Szpura / Ola Rzepka] - Dragon, 27.05.2013 20:00

WOVOKA
Zespół Wovoka to muzyczny hołd złożony zapomnianym kulturą transowym. Założony w 2012 roku nazwę zaczerpnął od wielkiego Indianina, mistyka i twórcy "Ghost Dance". Źródłem twórczości zespołu jest znalezienie łącznika pomiędzy typowym składem rock n rollowym a praźródłem tej muzyki. Stylistycznie miesza się tu blues z muzyka indian, muzyka psychodeliczna z muzyką ludojadów z Paupi Nowej Gwineii bo wierząc w jeden korzeń łączący całą zaangażowaną muzykę, zespół zwraca się do kultur pierwotnych z pytaniem o muzykę współczesną. Aktualnie zespół nagrał płytę z utworami gospel w swojej aranżacji , która ukaże się w czerwcu 2013 pod tytułem "Trees Against The Sky".


 Mewa Chabiera: wokal
Raphael Rogiński: gitara
Paweł Szpura: perkusja
Ola Rzepka:
organy


27.05.2013, start: godz.20.0
Dragon, Poznań, ul. Zamkowa 3
BILETY: 20/25 zł
Do nabycia w sklepie Fripp, Empik, Klubie Dragon oraz poprzez serwis eBilety.pl.
  

Słów kilka na temat zespołu:
„Raphael Rogiński powinien mieć policyjny dozór. Minister Kultury powinien nałożyć go na tego gitarzystę, by ten jak najszybciej wszedł do studia i rejestrował, w jak najlepszych warunkach, swoje kolejne muzyczne projekty. Wydawało mi się, że przywykłem do tego, że Rogiński jest dobry. Myślałem, że tego wieczoru, na Chłodnej25, wiele mnie nie zaskoczy. Jednak, jak za każdym razem, Raphael po kilku dźwiękach, brutalnie przypomniał wszystkim zgromadzonym (jak zawsze, w nadkomplecie), że jest bardzo, bardzo, bardzo dobry! Drugą część koncertu (…) wypełniły pieśni, głównie z repertuaru Blind Williego Johnsona - tego samego pieśniarza i kaznodziei, którego muzyka była pretekstem do słynnego koncertu "Bluesowa Orgia Nadziei", który odbył się w tym samym miejscu, na początku roku. (…) Muzyka Blind Williego znów zyskała nowe oblicze. Tak jak podczas "Orgii..." było - jak sama nazwa wskazuje - żywiołowo, tanecznie, energicznie - wczoraj, panował bardziej refleksyjny, skupiony, religijny wręcz nastrój. Zabrzmiały pieśni "Nobody’s fault but mine", "Death don't have no mercy", "Keep your lamps trimmed and burning" i "I know his blood can make me whole".
Źródło: Jazzarium.pl, Kajetan Prochyra

"W kwartecie z Mewą Chabierą (śpiew), Olą Rzepką (organy) i Pawłem Szpurą (perkusja) Rogiński gra kompozycje oparte o/odwołujące się do tradycyjnego bluesa i indiańskich pieśni. Eksponują one transowy charakter, określony przez gęsty, barwny i melodyjny rytm, psychodeliczne frazy klawiszy i precyzyjną, ale natchnioną grę gitary. W rękach trójki instrumentalistów te utwory nieustannie wibrują i wciągają hipnotyzującą siłą, a śpiew Mewy Chabiery nadaje im gorzkiego, melancholijno-bojowego wymiaru. Mewa śpiewa najlepiej, gdy śpiewa głośno i mocno, jej niski, silny głos robi potężne wrażenie, to wyjątkowa w Polsce ekspresja".

"Po genialnym grudniowym koncercie w warszawskim Pardon, To Tu, Wovoka to najbardziej przez nas oczekiwany krajowy debiut nowego roku."
 

Wovoka "John The Revelator"

środa, 8 maja 2013

Fred Lonberg-Holm / Adam Gołębiewski DUO & Ken Vandermark Solo - Dragon, Mały Dom Kultury, 13.05.2013 20:00



PODWÓJNY KONCERT W RAMACH NOWEGO WIEKU AWANGARDY

FRED LONBERG-HOLM / ADAM GOŁĘBIEWSKI DUO
Współpracowali i grali ze sobą już kilka razy, ale nigdy jeszcze nie zdarzyło sie im spotkać w duecie. W tej konfiguracji będzie to premiera i skład nie bardzo często spotykany - wiolonczela + perkusja. I chociaż dzieli ich wiele - tak pod względem płytowego dorobku, jak i muzycznego doświadczenia, to z pełnym przekonaniem anonsujemy to jako niezwykłe wydarzenie. Lonberg-Holm jest uczniem Mortona Feldmana i Anthony'ego Braxtona, i łatwiej doprawdy wymienić tych improwizatorów z którymi nie koncertował i nagrywał, niż tych, z którymi już spotykał się na scenie. Członek Peter Brötzmann Chicago Tentet i kwintetu Kena Vandermarka, lider własnych zespołów, w tym rewelacyjnych i stricte jazzowych Valentine's Trio oraz Seval. Nie pierwszy raz także zagości tu Adam Gołębiewski, perkusista i improwizator oraz performer, od kilku dobrych lat związany z poznańską, otwartą na nową muzykę, sceną. Nie mają przygotowanych komponowanych tematów czy też wybranych standardów, muzyka będzie pewną syntezą - wrażliwości i dorobku, doświadczeń, ale i indywidualnie wypracowanego brzmienia, sięgającego korzeni jazzu, free improvu i muzyki konkretnej z elementami współczesnej elektroniki.


Fred Lonberg-Holm: cello, electronics
Adam Gołębiewski: drums, percussion

 
KEN VADERMARK SOLO:
 Ken Vandermark nie odchodzi od muzycznych korzeni i fascynacji, ale coraz częściej w swej solowej rezygnuje z kompozycji na rzecz swobodnej improwizacji, nie stara się jednak imitować brzmienia swoich mistrzów - Evana Parkera czy Petera Brotzmanna. Konsekwentnie poszukuje własnego brzmienia, nawet gdy tym wielkim mistrzom dedykuje improwizacje. Vandermark unika tematów i melodyki, ale muzyka ta nie ma także charakteru eksperymentalnego. Jest raczej swobodny potok dźwięku wydobywanego z instrumentarium (klarnetu oraz tenorowego saksofonu) w bardzo klasyczny sposób (sonorystyki za wiele tu niema). Nie oznacza to jednak, że trudno jest przy zachować skupienie i śledzić tok narracji chicagowskiego instrumentalisty - bowiem dbałość o strukturę kompozycji (możemy powiedzieć w duchu ICP, że jest ona tu wynikiem improwizacji) i formę poszczególnych utworów zawsze była obecna, i jest po dziś dzień, w jego kreacji. Solowa muzyka Vandermarka ukazuje punkt, w którym muzyk obecnie się znajduje. A że potrafi operować muzyczną formą i pamiętać o strukturze swojej muzyki, zapowiada się arcyciekawy koncert. Polecamy gorąco!!!

Ken Vandermark: saxophones, clarinets


13.05.2013, start: godz.20.00

Mały Dom Kultury, Dragon

Poznań, ul. Zamkowa 3

Bilety 25/30zł Do nabycia w sklepie Fripp oraz w Klubie Dragon.

 

Fred Lonberg-Holm / Adam Gołębiewski duet



KEN VANDERMARK solo