niedziela, 25 listopada 2012

Mats Gustafsson / Jason Adasiewicz duo & Piotr Mełech / Patryk Lichota duo, 01.12.2012, Mały Dom Kultury, Dragon

Mats Gustafsson, photo by Krzysztof Penarski

Nowy Wiek Awangardy ma zaszczyt przedstawić dwa niezwykłe duety - najpierw duet polski - Piotr Mełech i Patryk Lichota zapowiadający nowe wydawnictwo, mające pojawić się wkrótce nakładem Multikulti Project; oraz duet międzynarodowy - Jason Adasiewicz / Mats Gustafsson.
Piotr i Patryk współpracują ze sobą od długiego czasu, jednak dopiero w ubiegłym roku dojrzeli do decyzji o zarejestrowaniu materiału na debiutancki album. Muzyka ich łączy dwa odmienne stylistycznie nurty - osadzone (jednak) we free jazzowej tradycji brzmienie instrumentu Piotra Mełecha oraz zgrzytliwe preparacje współczesnej muzyki elektronicznej Patryka Lichoty. To co jest jednak wyjątkowe i cenne w tym nagraniu to absolutne scalenie tych dwóch idiomów w jedną spójną całość. Na naszych oczach poswstaje wyjątkowa muzyka, trudna do szufladkowania, ale z łatwością rozpoznalna jako brzmienie tego duetu improwizatorów.
Brzmienie drugiego duetu może co najwyżej przeczuwać. Gustafsson i Adasiewicz grają ze sobą już od jakiegoś czasu (Jason Adasiewicz dołączył bowiem do Swedish Azz), ale bardzo rzadko występują w duecie i mają w dorobku oficjalnego nagrania. Jednak wywodzący się z chigowskiej sceny jazzowej Adasiewicz (ale mający w dorobku koncerty i nagrania z Peterem Brotzmannem) na pewno będzie mocno osadzał muzykę w tamtejszej tradycjji, odwołując się do brzmień z lat pięćdziesiątych i sześćdziesiątych. Gustafsson także często czerpie z pierwszego okresu free, zwłaszcza z dorobku Alberta Aylera, ale dowolnie poszezra ją o elementy rocka, noise'u czy hardcore'u, tworząc niezwykłą, energetyczną, drżącą napięciem do granic możliwości muzykę, podszytą jednak często gdzieś w głębi nieoczywistym liryzmem. Zapowiada się wyjątkowe wydarzenie, a Mały Dom Kultury zadrży w posadach!!!
Piotr Mełech / Patryk Lichota duo
Piotr Mełech
: clarinet, bass clarinet
Patryk Lichota: electronics, turntables
&
Mats Gustafsson / Jason Adasiewicz duo
Mats Gustafsson: saxophones, fluteophone
Jason Adasiewicz: vibraphone
sobota, 01.12.2012,
Mały Dom Kultury, Dragon,
ul. Zamkowa 3, Poznań,
start: 19.30
UWAGA!
 - tym razem prosimy bardzo o punktualne przybycie

Jason Adasiewicz

Jason Adasiewicz
Jason Adasiewicz, czołowy wibrafonista chicagowskiej sceny muzycznej, w ankiecie krytyków miesięcznika Down Beat uznany wielokrotnie za “wschodzącą gwiazdę”, w kategorii swojego instrumentu. Współpracuje z blisko dwudziestoma różnymi zespołami z Chicago, m.in. Rob Mazurek's Exploding Star Orchestra, Nicole Mitchell Quartet, Guillermo Gregorio Trio, zespołami Kena Vandermarka i Mika Reeda. Wydał  dwa autorskie albumy, swojego, od czterech lat działającego kwartetu Rolldown z  Joshem Bermanem, Aramem Sheltonem, Jasonem Roebke i Frankiem Rosaly. Grupa rozwija pomysły muzyczne z lat 60-tych, takich artystów jak Andrew Hill oraz Eric Dolphy. Poza Loose Assembly, Adasiewicz i Reed współpracują przy minimalistycznym trio wibrafonowym grającym free bop Sun Rooms, Adasiewicz gro również z kornecistą Joshem Bermanem w Josh Berman's and His Gang, ze Starlicker Roba Mazurka, czy w duecie z Peterem Brotzmannem. Znakomity instrumentalista i improwizator. Kilkakrotnie koncertował w Poznaniu - jako sideman i lider - prezentując także własne projekty w ramach festiwalu Made In Chicago.
http://jasonadasiewicz.com/

Patryk Lichota

Patryk Lichota
Patryk Lichota to muzyk, kompozytor, improwizator i producent radiowy. Gra na saksofonie, thereminie, zitherze, gitarze basowej i laptopie. Jest autorem słuchowisk radiowych oraz tworzy muzykę teatralną, m.in. do spektakli Roberta Jarosza, Teatru Palmera Eldritcha czy przestrzeń dźwiękową w odwołującym się do starożytnych misteriów Symbolatorium The Mysteries Project Theatre ze Szczecina. Jest członkiem Teatru Prefabrykaty, autorem koncepcji i muzyki do spektaklu Granica Pętli prezentowanego na 18. Międzynarodowym Festiwalu Teatralnym MALTA 2008. Założyciel i lider kolektywu audio-wizualnego KakofoNIKT (występy m.in na Heineken Open'er 2009, Sound Screen Festiwal, Miasto Zdarzeń, Festiwal Futuryzmu Brunonalia 2008). Gra na saksofonie w punk-jazzowym zespole Mnoda oraz w grającym free-improvisation trio Kurort. Współpracuje z duetem performatywnym Agata Elsner/Ewa Janicka – przy projektach: Podejrzane, Flow, Imponderabilium. Z Martą Romaszkan zrealizował spektakl taneczny Starving Mirrors, który swoją premierę miał na festiwalu ADM Bliksem w Amsterdamie. W grudniu 2010 roku odbyła się premiera jego spektaklu Strange Lóóp, odwołującego się do teorii świadomości – „dziwnej pętli” Douglasa Hofstadtera, wykorzystujący sprzężenia zwrotne video i dźwięku modulowane w czasie rzeczywistym przez dwie tancerki. Prowadzi w Radiu Afera audycje Audiosfera poświęconą muzyce współczesnej.
Grał i nagrywał z Blanką Dembosz, Claytonem Thomasem, Piotrem Mełechem, Jeffem Gburkiem, Jakubem Paczkowskim, Piotrem Tkaczem, Adamem Gołębiewskim, Rafałem Zapałą.

niedziela, 18 listopada 2012

Keir Neuringer / Rafał Mazur duo - 20.11.2012, Dragon, Mały Dom Kultury

Keir Neuringer / Rafał Mazur
Mazur i Neuringer spotkali się w 1999 na jam session w krakowskiej piwnicy jazzowego klubu i grają odtąd razem. Stworzyli frez-jazzowe trio Stability Group, Infinity Quartet (wraz z Ranem Zawelem na puzonie oraz Markiem Choloniewskim bawiącym się elektroniką), oni również współfundowali kolektyw improwizatorów, który połączył wielu muzyków różnych narodowości. Obaj muzycy mają wręcz intuicyjne wyczucie form muzycznych tworzonych tak indywidualnie, jaki i w doskonale dogranym tandemie. Produkują niezwykłą gamę brzmień, zwłaszcza biorąc pod uwagą ograniczoną liczbę wykorzystywanych przez siebie źródeł dźwięku ( akustyczna gitara basowa, okazjonalnie gięta oraz saksofon nie podłączany do wzmacniacza). Przez długie lata wspólnego grania balansują między wybuchami energii a powściągliwością, otwarciem na publiczność a długim dialogiem między dwojgiem przyjaciół.

„Oni znaleźli fenomenalną symbiozę dźwięku, tworząc razem coś, co wykracza poza dźwięk poszczególnego instrumentu. Naprawdę mocne.” Frez Jazz Blog

 
Keir Neuringer: saxophone
Rafał Mazur: acoustic bass guitar

 
Wtorek, 20.11.2012, start godz. 20.00
Dragon, Mały Dom Kultury

 
wstęp wolny
Zapraszamy serdecznie!!!

Keir Neuringer

Keir Neuringer, photo by Krzysztof Penarski
Keir Neuringer – kultywuje osobiste i bardzo cielesne podejście do improwizacji na solowym saksofonie, które ma honorować, budować nad lub unikać różnic miedzy muzyką a tradycją.
W swojej pracy, jaką jest muzyka i nie tylko (kompozytor, performer, pisarz, kurator, członek i lider zespołów…) poszukuje drogi wprowadzenia publiczności w stan emocjonalnej i intelektualnej ciekawości, która w odpowiednich warunkach podejmie wieloznaczeniowy dialog z szeroko pojętą kulturą.
http://keirneuringer.com/

czwartek, 15 listopada 2012

Double Tandem [Ab Baars / Ken Vandermark / Paal Nilssen-Love] - 18.11.2012, Dragon, Mały Dom Kultury

Double Tandem [Ab Baars / Ken Vandermark / Paal Nilssen-Love], photo by Andy Moor

Super-Trio Ab Baars / Ken Vandermark / Paal Nilssen-Love po raz pierwszy w Polsce!!!
Grają muzykę w pełni improwizowaną (co było do przewidzenia - bo w takiej formule gustuje będący tu napędem norweski perkusista), ale i nieprzewidywalną. Odmienne techniki gry obu "dmuchaczy" budują kontrast i napięcie, a mocna podbudowa rytmiczna jest znacznie więcej niż tylko tłem dla zmagań dęciaków.

Na pierwszy rzut oka najważniejszy powinien tu być chicagowski saksofonista - to on grał i z Paalem Nilssem-Love'm, i z Abem Baarsem - ale w Double Tandem tak nie jest. Zwornikiem zespołu, osobą budującą kolektyw jest bowiem norweski specjalista od bębnów i perkusjonaliów. Rola Paala Nilssen-Love'a jest w tym trio bowiem znacznie ważniejsza niż tylko osadzenie w rytmie i "drivie" klarnetów i saksofonów. Tworzą się w tym zespole duety, w których na przemian z perkusistą improwizują Vandermark i Baars. Świetnie słychać to w długich improwizacjach, często prowadzących do zapętlonego, krótkiego, rockowego riffu.

Odmienność Vandermarka i Baarsa znakomicie słychać, gdy grają na klarnetach - Ken gra bardzo siłowo i lubuje się wysokich, piskliwych rejestrach instrumentu. O wiele bardziej pełna niuansów i natchnienia jest gra Holendra - pastelowa w kolorycie i wykorzystująca w pełni możliwości instrumentu. O wiele bliżej im do siebie w grze na tenorze, chociaż mięsista barwa Vandermarka, głębia i jędrność jego brzmienia jest nie do podrobienia. Holenderski muzyk nie jest tak skrajnie odmienny jak Amerykanin, gdy chwyta za saksofon - znów jest bardziej kolorystą, niż muzykiem prowadzącym melodyczną narrację. A już bardzo daleko mu, gdy porównamy z Vandermarkiem motorykę ich improwizacji.

W Poznaniu trio promować będzie swój najnowszy album "Ox" wydany nakładem włoskiej oficyny Den Records.



Double Tandem:
Ab Baars: tenor saxophone, clarinet
Ken Vandermark: tenor saxophone, clarinet
Paal Nilssen-Love: drums, percussion

Dragon, Mały Dom Kultury 
 Niedziela, 18.11.2012, start: godz. 20.00 

Ab Baars

Ab Baars, photo by Krzysztof Penarski
Ab Baars, holenderski saksofonista, klarnecista, kompozytor i improwizator. Urodził się w 1955 roku w Magrette. W wieku lat 15 zaczął grać na saksofonie w zespole Philips Marching i innych lokalnych bandach w Eindhoven w Holandii. Od 1976 do 1981 roku, studiował grę na saksofonie u Leo van Oostroma w Konserwatorium Muzycznym w Rotterdamie, a nieco później u Roscoe Mitchella. Był stypendystą holenderskiego Ministerstwa Kultury w 1989 - studiował u klarnecisty i kompozytora Johna Cartera w Los Angeles. W tym samym roku otrzymał prestiżową nagrodę Edgara Boya. W 2005 r. rozpoczął naukę gry na shakuhachi (japoński flet bambusowy) u Christopher Blasdel i Takeo Yamashiro.

Od z górą dwudziestu lat prowadzi własne trio oraz duet z Ig Henneman, ale najbardziej znany jest jako saksofonista ICP Orchestra. Przez lata grał - koncertował i nagrywał - z najbardziej cenionymi muzyka świata jazzu i free improv-u:  Hanem Benninkiem, Jaapem Blonkiem, Alberto Braidą, Anthonym Braxtonem, Johnem Carterem, zespołe The Ex, Corem Fuhlerem, Benem Goldbergiem, Tristanem Honsingerem, Francois Houle, Georgem Lewisem, Michaelem Moorem, Sunnym Murray'em, Sonic Youth, Fabrizio Sperą, Cecilem Taylorem, Rogerem Turnerem, Kenem Vandermarkiem, Veryanem Westonem, Wolterem Wierbosem, Michiyo Yagi czy Mishą Mengelbergiem. Współpracował także w interdyscyplinarnych projektach z poetami HC Ten Berge'iem i Diane Régimbald oraz tancerzami: Beppie Blankert, Hisako Horikawą czy Masako Noguchim.


wtorek, 6 listopada 2012

Rob Brown / Daniel Levin / Jacek Mazurkiewicz trio - 15.11.2012, Dragon, Mały Dom Kultury


Daniel Levin i Rob Brown współpracują z sobą w różnych konfiguracjach od wielu lat. Pozwoliło im to stworzyć bardzo zgrany i dynamiczny improwizatorski duet. Opierając się na ogromnej palecie faktur, barw i wirtuozerii Levin i Brown tworzą muzykę, która jest niezwykle wciągająca, oryginalna i ekscytująca. W 2011 roku nakładem wydawnictwa Not Two Records ukazała się płyta duetu pt. „Natural Disorder”.

Tym razem muzycy postanowili nagrać trio wraz z Jackiem Mazurkiewiczem, przedstawicielem rodzimej sceny muzyki improwizowanej. Jest to kontrabasista, który aktywnie współpracuje z muzykami awangardowymi w Polsce, jak i za granicą. Jego gra charakteryzuje się nieskrępowanym podejściem do  muzyki. Bardzo często łączy akustykę z elektroniką przetwarzając brzmienie kontrabasu na wiele sposobów.

Levin / Brown / Mazurkiewicz to trio poruszające się w obszarach współczesnej improwizowanej kameralistyki i avant jazzu. Wiolonczela, saksofon i kontrabas wykorzystane na wiele sposobów opowiadają wielowątkową historię, w której wszystko może się wydarzyć.


Daniel Levin: cello
Rob Brown: alto saxophone
Jacek Mazurkiewicz: bass

 
15.11.2012
Dragon, Mały Dom Kultury
start godz: 20.00


Rob Brown & Daniel Levin
Vision Festival - June 17, 2012

Jacek Mazurkiewicz

Jacek Mazurkiewicz, photo by Filip Gerczycki
Jacek Mazurkiewicz - kontrabasista, kompozytor, improwizator. Od kilku lat związany z trójmiejską sceną szeroko pojętej muzyki improwizowanej, ale patrzący na nią w niezwykle szeroko pojęty sposób, łączący ją z bluesem, współczesną elektroniką, ale i rockiem oraz muzyką ludową. Najważniejsze dla niego w muzyce są emocje i puls jego instrumentu właśnie je ma eksponować i wyrażać, a mniej interesuje go wirtuozerski wykonawczy. Koncertował i nagrywał z najbardziej cenionymi muzykami sceny improwizowanej - z Andrzejem Przybielskim, Mikołajem Trzaską, Jerzym Mazzollem, Joanną Dudą, Jorgosem Skoliasem, Giridharem Udupa, Miyą Masaoka; cenionymi twórcami muzyki elektronicznej (Dj Ros, Dj Wojak, Arszyn) czy alternatywnej - Jacek "Budyń" Szymkiewicz, Limboski, "Szulerzy", "Tangueros Balticos". Komponował także muzykę teatralną.
http://www.jacamazurkiewicz.pl/

piątek, 2 listopada 2012

Mark Solborg Trio + Herb Robertson - 06.11.2012, Dragon, Mały Dom Kultury czyli NWA na Nordic Jazz Festival

Mark Solborg

Kwartet, z którym Mark Solborg przyjeżdża do Polski to jego sztandarowy zespół, w składzie usłyszymy Herba Robertsona, z którym początek współpracy datuje się na 2008 rok, kiedy to Mark Solborg zaprosił tego amerykańskiego trębacza do wspólnego grania w kwartecie. Było to na tyle istotne doświadczenie dla obu muzyków, że planowane jako jednorazowe spotkanie przerodziło się w trwającą do dzisiaj muzyczną przygodę. Podczas 4-letniej już współpracy powstały nagrania kwartetowe jak i duetowe, liczne koncerty w Europie, USA i Azji sprawiły, że muzycy rozumieją się doskonale.
Obdarzony wielką muzyczną wyobraźnią duński kontrabasista Jonas Westergaard to jeden z najwybitniejszych przedstawicieli tzw. złotego pokolenia jazzowego Skandynawii i zarazem jeden z najbardziej rozchwytywanych kontrabasistów Europy. Spotykamy go zarówno w składach nestorów improwizowanego jazzu jak John Tchicai i formacjach wyznaczających nowe kierunki w jazzie jak kwartet SPRiNG, dla wielu jedna z najważniejszych grup XXI wieku. Skład uzupełnia duński perkusista Björn Heeböll, który z Markiem Solborgiem współpracuje już od kilku lat.


Mark Solborg Trio + Herb Robertson
Herb Robertson: trumpet
Mark Solborg: guitar
Jonas Westergaard: bass
Björn Heeböll: drums

06.11.2012,
Dragon, Mały Dom Kultury
start: godz. 19.30
prosimy o punktualne przybycie!
W tym roku po raz pierwszy cykl Nowy Wiek Awangardy gości także w ramach Nordic Jazz Festival.