piątek, 23 marca 2012

Quaki Ensemble [Piotr Łyszkiewicz / Jeff Gburek / Ove Volquartz] - 30.03.2012, Dragon, Mały Dom Kultury

Quaki Ensemble [Piotr Łyszkiewicz / Jeff Gburek / Ove Volquartz] 


Quaki Ensemble - grupa o międzynarodowym składzie powołana do życia przez Piotra Łyszkiewicza saksofonistę młodego pokolenia. Do współpracy zaproszeni zostali muzycycy sceny eksperymentalnej o imponującym dorobku artystycznym Ove Volquartz(Ger) Jeff Gburek(USA). Zespół eksploruje możliwości improwizowanej muzyki elektro-akustycznej oraz rozszerzonych technik instrumentalistyki. Muzycy łączą ambientowe brzmienia rodem ze Skandynawii z noizową ekspresją i zagęszczoną fakturą dźwiękową. Muzyka Quaki Ensemble pobudza wyobraźnię abstrakcyjną poprzez kreowanie obrazów dźwiękowych będących autorskimi kompozycjami.

Ove Volquartz / Jeff Gburek / Piotr Łyszkiewicz

Ove Volquartz: klarnet kontrabasowy 
Jeff Gburek: gitara preparowana, elektronika
Piotr Łyszkiewicz: saksofony, sampler

 30.03.2012, start: godz.20.00
Mały Dom Kultury, Dragon
Poznań, ul. Zamkowa 3

Piotr Łyszkiewicz

Piotr Łyszkiewicz

Saksofonista,kompozytor, improwizator. Współzałożyciel zespołu Ziemia Planeta Ludzi oraz freejazzowego P.K.P. Trio. Występował z awangardowym multiinstrumentalistą z Niemiec Ove Volquartzem. Bierze udział w interdyscyplinarnych projektach z tancerzami contact-improvisation, współprcuje z teatrem tańca. Uczestniczył w nagraniu drugiej płyty nominowanego do nagrody ''Paszporty Polityki 2011'' zespołu Ballady i Romanse. Zdobył wyróżnienie na VII Konkursie Kompozytorskim im. Krzysztofa Komedy w 2011.

Jeff Gburek

Jeff Gburek

Gitarzysta, kompozytor, improwizator, artystą dźwiękowy i wizualny, a także poeta. W swojej muzyce wykorzystuje zarówno gitarę tradycyjną jak i preparowaną, elektronikę, field recordings i konstruowane przez siebie ''maszyny dźwiękowe". Mieszkał w takich miejscach jak: Buffalo, San Francisco, Florencji, Montreal, Nowy Jork, Austin, Tokyo, Dżakarta, Taos, Albuquerque, Berlin, Lyon, Liege. W każdym z tych miast spotykał się i współpracował z wyjątkowymi muzykami. Rezydował również w amsterdamskim STEIM i przebywał na stypendium w Darmstadzie studiując u Helmuta Lachenmanna. Zgłębiał także tajniki indonezyjskiej muzyki gamelanowej oraz muzyczne teorie Harry'ego Partcha. Przez 10 lat odpowiedzialny był za stronę muzyczną teatru tańca butoh Djalma Primordial Science a także współorganizował szereg związanych z projektem warsztatów.Jego muzyka wydawana jest przez takie labele jak Absurd, Aural Terrains, Triplebath, FoxyDigitalis, Nur Nicht Nur, N.O.T. Dwie ostatnie płyty "Slope/The experience of losing control" (we współpracy z Rafałem Iwańskim z grupy Hati) oraz "Impatience" (z gościnnym udziałem Tetuzi Akiyamy) zebrały pozytywne opienie zarówno wśród odbiorców internetowych jak i w polskiej prasie.



Jeff Gburek / Michał Szostało - Kawiarnia Naukowa, 11 VIII 2011, Kraków 

Ove Volquartz

Ove Volquartz

Multiinstrumentalista z Getyngi w Niemczech o wieloletnim doświadczeniu w dziedzinie free jazzu i muzyki improwizowanej. Ma na swoim koncie wiele interdyscyplinarnych projektów, w których kolaboruje z tancerzami klasy Tadashi Endo, malarzami, poeatmi. Do muzyków z którymi Ove Volquartz współpracował zaliczają się: Cecil Taylor, Roscoe Mitchell, Peter Kowald, Gunter Hampel, Barre Phillips, Lester Bowie, Barry Guy, Perry Robinson, Jeanne Lee, Mark Whitecage, Chris Sharkey, Maria Jardardottir, Dave Kane, Richard Ormrod, Ulrik Thorsrud, Christophe de Bezenac, Annexus Quam, Biggi Vinkeloe, Rebekka Uhlig, Martin Speicher, Georg Wolf. Peer Schlechta, Ray Kaczynski.



Ove Volquartz / Ray Kaczynski at Xposed Club


sobota, 17 marca 2012

The Mighty Mouse [Morten Pedersen / Adam Pultz Melbye / Håkon Berre] - 21.03.2012, Dragon, Mały Dom Kultury

The Mighty Mouse

Po wyjątkowo udanym tournee po Europie jako akompaniatorzy takich muzyków jak Maria Faust, Peter Brötzmann, Petter Wettre, Jesper Zeuthen, Stephan Meinberg, Kasper Tranberg czy Peter Friis-Nielsen, Duńsko/Norweskie trio The Mighty Mouse stworzyło swój własny repertuar oparty w dużej mierze na wspólnym oddziaływaniu muzyków między sobą.

Transparentny charakter ich muzyki bazuje na rozbudowanej melodii oraz rytmicznych szkicach, które otwierają drogę do improwizacji. Poczucie ogromnej wolności oraz odpowiedzialności, która za nią podąża, przekazywana jest w sposób iście naskórkowy. Rezultatem takiej formy przekazu jest muzyka czysta, niemamiąca odbiorców tanimi trikami, ale skupiająca się na procesie tworzenia przestrzeni muzycznej.
www.mightymousejazz.com

 
Morten Pedersen / Adam Pultz Melbye / Håkon Berre

Morten Pedersen: piano
Adam Pultz Melbye: double bass
Håkon Berre: drums


 21.03.2012, start: godz.20.00
Mały Dom Kultury, Dragon
Poznań, ul. Zamkowa 3



The Mighty Mouse [Morten Pedersen / Adam Pultz Melbye / Håkon Berre] - Live at Club Manufactur, Schorndorf 2011

piątek, 2 marca 2012

Ken Vandermark's Resonance Ensemble - 15.03.2012, Pawilon Nowej Gazowni, Stare Koryto Warty, ul. Ewangelicka 1, Poznań

Ken Vandermark's Resonance Project, poster by Maciej Krych

RESONANCE ENSEMBLE:
Magnus Broo: trumpet
Tim Daisy: drums, percussion
Per-Åke Holmlander: tube
Dave Rempis: alto & tenor saxophones
Steve Swell: trombone
Mark Tokar: bass
Mikołaj Trzaska: alto saxophone, bass clarinet
Ken Vandermark: clarinet, tenor saxophone
Michael Zerang: drums, percussion
Wacław Zimpel: clarinet, bass clarinet, tarogato

Resonance to projekt przygotowany, skomponowany i zaaranżowany przez Kena Vandermarka. Miał już trzy swoje odsłony - w 2007 (w Krakowie), 2009 (w Krakowie plus trasa koncertowa obejmująca Polskę, Włochy, Węgry oraz Ukrainę) oraz festiwal w Chicago w marcu ubiegłego roku (Resonance Festiwal organizowany był przez cztery polskie niezależne wytwórnie płytowe – NotTwo, Multikulti Project, Kilogram Records i Laurence Family). Na muzykę wykonywaną w jego ramach znów złożą się kompozycje Kena Vandermarka, w tym dedykowane Czesławowi Miłoszowi oraz Witoldowi Lutosławskiemu. Muzyka zespołu jest sumą doświadczeń Vandermarka w pracy nad wielonurtowymi kompozycjami na bigband jazzowy ze szczególnym uwzględnieniem free jazzowych doświadczeń oraz historycznej ciągłości tradycji jazzowych orkiestr od lat trzydziestych (dokonania orkiestr Stana Kentona i Duke'a Ellingtona) po dzień dzisiejszy. Wydany w roku 2009 nakładem krakowskiej oficyny NotTwo box Resonansu uznany został przez dziennikarzy All About Jazz za najwybitniejsze dzieło edytorskie 2009 roku w kategorii "wydawnictwa wielopłytowe".
Resonance Ensemble, photo by Krzysztof Penarski

Europejska trasa koncertowa Resonance’u to także koncerty promujące najnowsze wydawnictwo zespołu - wydaną przez krakowską oficynę NotTwo płytę „What Country Is This?”, nagraną w Chicago w marcu 2011 r.

Resonance Ensemble "What Country This Is?", NotTwo 2012


Ken Vandermark's Resonance Ensemble
15.03.2012 (czwartek)
Pawilon Nowej Gazowni, Stare Koryto Warty
ul. Ewangelicka 1, Poznań
start: 20:00




Ken Vandermark's Resonance Project
Gdańsk, Poland, 31.10.2009



Projekt ten realizowany jest przy wsparciu Miasta Poznania

Steve Swell

Steve Swell, photo by Nikita
Steve Swell - urodzony w Newark w stanie New Jork, 6 grudnia 1954. Amerykański puzonista, improwizator i kompozytor. Aktywny na scenie jazzowej o połowy lat siedemdziesiątych, początkowo grał w zespołach salsy, a także grupach jazzu tradycyjnego. Wkrótce został członkiem big bandów Buddy Richa i Lionela Hamptona. Pierwszym free jazzowym zespołem była Makanda prowadzona przez Kena McIntyre'a. Koncertował  i nagrywał z najważniejszymi muzykami amerykańskiej sceny jazzowej: Tim Berne, Joey Baron, Herb Robertson, Jemeel Moondoc, Anthony Braxton, Cecil Taylor, William Parker, Bill Dixon, Butch Morris, John Zorn, Elliott Sharp, Rob Mazurek, Perry Robinson. Jest członkiem wielu grup free jazzowych: Slammin' The Infinte (Sabir Mateen, Matthew Heyner, Klaus Kugel), Fire Into Music (William Parker, Jemeel Moondoc, Hamid Drake), Unified Theory Of Sound (Cooper-Moore, Matt Lavelle) oraz swojego własnego zespołu Nation Of We (NOW Ensemble). Współpracuje także z muzykami z Europy - m.in z portugalskim saksofonistą Rodrigo Amado oraz z Mikołajem Trzaską.


Steve Swell, Ken Filiano & Andrew Drury
Live at the 2008 Rhythm in the Kitchen Festival, NYC


Magnus Broo

Magnus Broo, photo by Nikita
Magnus Broo, szwedzki trębacz, improwizator i kompozytor.  Urodzony w 1965 roku w Västervik (Smaland), gdzie też zainteresował się jazzem I pobierał pierwsze lekcje u puzonisty Boba Hendersa. Talent jego odkrył na letnim obozie tubista i nauczyciel Rich Matteson, i zaprosił do Stanów celem dalszej nauki. Po powrocie do Szwecji Magnus szybko został członkiem wielu liczących się grup: Fredrik Norén’s band,  The Stockholm Jazz Orchestra,  Jazz Furniture, Radiojazzgruppen, a w rok potem rozpoczął także współpracę z muzykami sceny free jazzowej (kwintet Atomic, Paal Nilssen-Love, Mats Gustafsson), co otworzyło mu drogę do grania z muzykami amerykańskimi. Jest jednym z założycieli kwartetu 4 Corners (z Paalem Nilssen-Lovem, Kenem Vandermarkiem i Adamem Lane'm), prowadzi też własny zespoły (m.in Magnus Broo Quartet).



Atomic [Wiik / Ljungkvist / Broo / Haker Flaten / Nilssen-Love], "Two Boxes Left"
Nu Things, Jajouka, Osaka


czwartek, 1 marca 2012

Film "The Musician", reżyseria: Daniel Kraus, USA 2008.

"The Musician", reżyseria: Daniel Kraus, USA 2008

"The Musician", film Daniela Krausa jest drugim z cyklu "work series" - dokumentów prezentujących najbardziej zapracowanych ludzi współczesnej Ameryki. Wśród muzyków jest nim - jak wiadomo - chicagowski saksofonista, klarnecista, kompozytor i improwizator, ale także animator muzycznej sceny - Ken Vandermark. W ciągu bez mała dwudziestu lat niezwykle aktywnej działalności na muzycznej scenie nagrał ponad 100 albumów i współtworzył ponad 40 muzycznych projektów, pracując równolegle z kilkoma z nich. Jest laureatem nagrody fundacji MacArtura (zwanej też nagrodą dla geniuszy) w 1999 roku.

Film "The Musician" powstał w ciągu kilku tygodni 2006 roku w Chicago oraz w trasie koncertowej po Kanadzie i USA z triem CINC. Nie pokazuje muzycznej drogi Kena Vandermarka - nie takie były aspiracje i cele reżysera. Ukazuje codzienność człowieka, który wszystko podporządkował muzyce: życie w zadymionych pubach, niskobudżetowych muzycznych studiach, drogę, koncerty i sesje nagraniowe. Film ten dopowiada jakby ciąg dalszy muzyki, pokazuje to, co może zdarzyć się nazajutrz po koncercie zespołu Kena Vandermarka – choćby Resonance’u, który już niedługo będziemy mogli usłyszeć.

wstęp na film jest wolny!

13.03.2012
Dragon, Mały Dom Kultury, Poznań
start: 20:00





"The Musician" - fragment filmu